Alba Iulia. Cursele metropolitane ar putea fi suspendate din cauza lipsei combustibilului. Transportul public în oraș este suspendat de peste 3 săptămâni | AUDIO
Sursa foto: Facebook / Municipiul Alba Iulia
Situația transportului public din Alba Iulia se agravează. De sâmbătă, riscă să fie suspendate și cursele din zona metropolitană. Transportul public în municipiul Alba Iulia este suspendat de trei săptămâni.
Compania de Transport Public STP Alba Iulia anunță că mai are motorină doar până vineri seară. Operatorul spune că nu mai poate cumpăra combustibil din cauza facturilor restante, în valoare de peste 13 milioane de lei, pe care susține că le are de încasat de la administrația locală.
În municipiul Alba Iulia, transportul public este deja suspendat de peste trei săptămâni, pe fondul disputei dintre companie și Primărie, dar și al protestului angajaților care reclamă neplata salariilor. Litigiul dintre STP și Primăria Alba Iulia se judecă în instanță.
Executarea silită începută de companie a fost suspendată provizoriu, iar Tribunalul Alba a obligat operatorul să reia transportul public, lucru care nu s-a întâmplat până acum.


