Akademik Sofia – CSM Oradea 75-72; Muratbey Usak – U BT Cluj 93-90

Echipele de baschet CSM Oradea și U BT Cluj au suferit înfrângeri, însă la scoruri surmontabile, în deplasare, în prima manșă a turului doi al Champions League.
Bihorenii au cedat cu 72-75 în fața lui Lukoil Akademik Sofia în timp ce ardelenii au pierdut tot la 3 puncte, 90-93 în Turcia cu Muratbey Usak Sportif. Campioana României a condus la pauză cu 38-34 și a avut și 8 puncte avantaj în ultimul sfert dar a cedat pe final. Zeno a fost cel mai bun marcator cu 18 puncte.
În schimb, conduși timp de 3 sferturi, chiar și la 10 puncte diferență, clujenii au reușit să revină și să și preia conducerea în ultimul sfert pentru a pierde în cele din urmă la 3 puncte. Dykes cu 22 de puncte și Rasici cu 20 au fost principalii marcatori.
CSM Oradea și U BT Cluj vor găzdui mâine meciurile retur. Câștigătoarele se vor califica în grupele ediției inaugurale a Basketball Champions League iar învinsele vor continua în FIBA Europe Cup.