Confidenţialitate


Surse: AJPIS Mureș a amendat cu peste 300.000 de lei DGASPC Mureș pentru 4 centre pentru copii cu dizabilități care funcționau fără licență | AUDIO


Surse: AJPIS Mureș a amendat cu peste 300.000 de lei DGASPC Mureș pentru 4 centre pentru copii cu dizabilități care funcționau fără licență | AUDIO

O amendă de 320.000 de lei a fost dată Direcției Generale pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Mureș pentru că 4 centre pentru copiii cu dizabilități, aflate în subordinea Direcției, funcționau fără licență. Amenda a fost aplicată de către AJPIS – Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Mureș – au declarat pentru Europa FM surse apropiate controalelor. Amenda ar urma să fie plătită – spun aceleași surse – de către directoarea instituției, și nu din bani publici.

Autoritățile din Mureș susțin că nu sunt nereguli grave la cele 4 centre pentru copii cu dizabilități

Autoritățile din Mureș susțin în continuare că nu sunt nereguli grave la cele 4 centre pentru copii cu dizabilități, după controlul inopinat al Consiliului de Monitorizare şi Centrului de Resurse Juridice.

Autoritățile au pornit mai multe anchete, iar Serviciul de Investigații Criminale Mureș s-a autosesizat și a deschis un dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorului. S-au dat și câteva amenzi.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pentru început, este vorba de amenzi din partea Protecției Consumatorilor.

Doru Constantin – purtătorul de cuvânt al DGASPC Mureș: „Inspectoratul pentru Protecția Consumatorului a județului Mureș a dat două amenzi în valoare de 5.000 de lei fiecare și a închis două magazii unde se țineau alimente și bucătăriile aferente”.

El spune că nu se pune problema mutării copiilor sau închiderii centrelor: „Centrele, adică ceea ce înseamnă capacitatea de cazare, este deschisă. Nu s-au închis centre, asta să se înțeleagă”.

Liliana Nicolae, Europa FM: Nu s-au închis centre și nu se pune această problemă.

Doru Constantin – purtătorul de cuvânt al DGASPC Mureș: „Nu, nu”.

Centrul de Resurse Juridice: 60 de copiii, cu vârste între 3 și 7 ani, stăteau în condiții improprii

Este vorba despre 60 de copiii, cu vârste între 3 și 7 ani, despre care Centrul de Resurse Juridice susține că stăteau în condiții improprii.

Georgiana Pascu, de la Centrul de Resurse Juridice: „Vorbim despre o igienă necorespunzătoare, vorbim despre faptul că sunt supuși la rele tratamente, inchiși cu zăvorul pe timpul nopții din lipsă de personal”.

S-au deschis mai multe anchete, inclusiv una penală, dar și una a Autorității Naționale pentru Protecția Copilului.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: DGASPC Mureș, despre cazul minorilor din centrele de plasament: Ultimele verificări s-au făcut chiar în ianuarie. Noi credem că situația nu este așa drastică. Nu găsim motive să mutăm copiii din aceste locații | AUDIO


Ultimele stiri
Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…

Fake news privind demolarea unor baraje din țară la comanda UE, dezmințit de Apele Române. La ce se…

Fostul ministru PSD al Transporturilor, Răzvan Cuc și omul de afaceri Cătălin Bușe, arestați preventiv pentru 30 de…

Ministrul Economiei contestă amenda pe care i-a dat-o AMEPIP „pe persoană fizică”, după ce a cerut numirea unui…