Confidenţialitate


A început programul Rabla local


A început programul Rabla local

Românii care doresc să se înscrie în programul Rabla Local pot apela la primării ca să obțină prima de 3000 de lei pentru casarea unei mașini mai vechi de 15 ani. Ei nu vor fi obligați să cumpere un autovehicul nou, ci unul mai puțin poluant decât mașina veche.

Deocamdată, s-a dat startul înscrierilor pentru primăriile interesate de acest program.

Până pe 28 aprilie, se pot înscrie în programul Rabla local primăriile interesate să acorde prime pentru casarea mașinilor mai vechi de 15 ani.

Din stimulentul de 3000 de lei, 600 de lei sunt suportați de la bugetul local, restul din bugetul Administrației Fondului pentru Mediu.

Ministrul Mediului Tanczos a explicat condițiile pe care trebuie să le îndeplinească o persoană care dorește să obțină prima de casare de 3000 de lei.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Solicitantul trebuie să aibă un certificat fiscal, nu are voie să aibă datorii la autoritatea locală sau la bugetul de stat. Mașina trebuie să aibă cel puțin 15 ani și norma de poluare de Euro 3 sau inferioară. După ce primește această primă de casare de 3000 de lei nu poate beneficiarul să înmatriculeze pe numele său o mașină mai veche de Euro 5, adică mai poluatoare de această normă de poluare, a menționat Tanczos Barna.

Peste 3 săptămâni, va începe înscrierea persoanelor fizice în programul Rabla Local, a menționat ministrul Mediului.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Procesarea solicitărilor care vin de la primării va dura între două și trei săptămâni, în funcție de numărul de primării care se înscriu în program. Cel puțin în trei săptămâni începe înscrierea pentru persoanele fizice. Primăriile vor primi banii în avans, într-un cont special în Trezorerie, după care, la sfârșitul anului, se întocmește un raport. Până la data de 15 ianuarie, se trimite raportul la AFM, sumele nefolosite se trimit înapoi la Administrația Fondului de Mediu, a precizat ministrul Mediului.

Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a explicat că dacă o primărie nu se înscrie în programul Rabla local, cetățenii din localitatea respectivă nu pot solicita prima de 3000 de lei pentru casarea unei mașini mai vechi de 15 ani.


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…