Confidenţialitate


90 de persoane, suspecte sau inculpate în dosarul privind permisele de conducere obținute prin fraudarea probei teoretice | AUDIO


90 de persoane, suspecte sau inculpate în dosarul privind permisele de conducere obținute prin fraudarea probei teoretice | AUDIO

90 de persoane sunt suspecte sau inculpate în dosarul privind permisele de conducere obținute prin fraudarea probei teoretice. Polițiștii Serviciului Rutier Ilfov au extins cercetările în acest caz despre care s-a aflat luna trecută. Au fost făcute un flagrant si 3 percheziții, pentru 56 de persoane, fiind puse în aplicare mandate de aducere.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Dintre cele 90 de persoane, 26 au fost reținute pentru 24 de ore, 2 dintre ele au fost arestate preventiv pentru 30 de zile, iar alte 23 de persoane au fost plasate sub control judiciar.

Polițiștii au emis acum 10 mandate de aducere, pentru beneficiari ai unor permise de conducere obținute în mod ilegal, intermediari și un alt instructor auto, care ar fi sprijinit activitatea infracțională.

Zeci de șoferi care nu știu să scrie și să citească au reușit să obțină permise de conducere, prin metoda „sufleorul”, luna trecută

Luna trecută, s-a aflat că zeci de şoferi analfabeţi din Bucureşti şi Ilfov au reuşit să obţină permise de conducere prin metoda „sufleorul”, plătind între 3000 și 7500 de euro.
Cu ajutorul unei camere video ascunse sub nasturele de la o cămaşă şi o cască, candidaţii la examenul auto îi permiteau „sufleorului” să vadă monitorul și să le transmită răspunsurile corecte.

Pe 18 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier Ilfov au prins în flagrant 3 bărbați care ar fi fraudat proba teoretică a examenului pentru obținerea permisului de conducere și au identificat alte 56 de personae bănuite de acest lucru.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Un bărbat a fost prins cu două permise de conducere false. Individul le cumpărase de pe internet


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”