Confidenţialitate


8 septembrie, Ziua Internațională a Alfabetizării. 740 de milioane de tineri și adulți din întreaga lume nu știau în 2024 să scrie și să citească | AUDIO


8 septembrie, Ziua Internațională a Alfabetizării. 740 de milioane de tineri și adulți din întreaga lume nu știau în 2024 să scrie și să citească | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

E ziua internațională a alfabetizării. La nivel mondial, aproape 740 de milioane de tineri și adulți nu știu să scrie sau să citească. În era digitalizării, aceștia riscă o nouă excludere de la beneficiile erei digitale, arată un raport UNESCO.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

739 de milioane de tineri și adulți din întreaga lume nu știau să scrie și să citească. Patru copii din zece nu ating nivelul minim de competență în citire, iar aproape 280 de milione de copii nu erau școlarizați – arată datele raportului UNESCO pentru 2024.

Toți acești oameni sunt încă o dată marginalizați odată cu explozia instrumentelor digitale. Ei nu pot accesa conținutul digital și nu se pot ajuta de instrumentele digitale pentru a evolua și învăța, mai arată organismul.

În țara noastră, primul raport de alfabetizare matematică – realizat în februarie 2025 – de Asociația pentru Valori în Educație arăta– că o treime dintre elevi nu reușesc să utilizeze informațiile matematice în viața de zi cu zi. Adică nu știu cum să folosească matematica pentru a estima costuri, să calculeze dobânzi sau cum să compare ofertele comerciale.

În 2025 – Ziua Internațională a Alfabetizării va fi sărbătorită în toată lumea sub tema: „Promovarea alfabetizării în era digitală”.


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…