Confidenţialitate


Iași: Studenții protestează față de tăierea burselor: „O să scadă extraordinar de mult bugetul pe care îl aveam până acum” | GALERIE FOTO


Iași: Studenții protestează față de tăierea burselor: „O să scadă extraordinar de mult bugetul pe care îl aveam până acum” | GALERIE FOTO

Protest al studenților ieșeni în Piața Unirii. Deși este vacanță, aproape 100 de tineri au scandat împotriva deciziei autorităților de a diminua cuantumul burselor. Chiar și valorile actuale – de 950 de lei și 1050 de lei – nu acoperă cheltuielile de bază necesare pentru a urma o facultate în centrul universitar Iași.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Educația sărăcește statul sau statul sărăcește educația”, „Bursa nu e un favor, e un drept de ajutor”, „Guvernul vrea să ne bage în bănci, dar fără bani”. Sunt doar câteva din mesajele scrise pe pancartele studenților care au protestat în Piața Unirii din Iași.

Tinerii spun că se descurcau greu și cu actualele burse de 950 și respectiv 1050 lei. Dacă dispar 400 de lei, au spus protestatarii, atunci mulți vor fi în situația de a abandona facultatea sau de a-și lua un job, ceea ce le-ar afecta performanțele academice. Calculul e simplu: 300 de lei căminul, o masă la cantină – 30 de lei pe zi. 1.200 de lei doar cazarea și masa într-o lună. Haine și cărți? Sau o ieșire cu prietenii?

„Majoritatea studenților care beneficiază de bursa asta chiar au nevoie de ea și se bazează pentru traiul în Iași sau la diferitele centre universitare”, a spus un student venit la protest.

Nu se vor mai raporta acești bănuți care veneau către noi la salariul brut, se vor raporta la salariul net. O să scadă extraordinar de mult bugetul pe care îl aveam până acum. Și din acești bani, studenții își acoperă cheltuielile, dar nici aceștia nu au ajuns niciodată, pentru că bursele acum sunt de 950 și 1050 de lei, iar asta nu acoperă nici măcar un coș minim de cumpărături”, este de părere o studentă.

Studenții spun că vor continua protestele.

Sursa foto: Europa FM / Silvia Craus


Ultimele stiri
Secţiile Unite ale Curții Supreme sesizează CCR cu privire la proiectul de lege privind pensiile magistraților

STUDIU: 65% dintre români se așteaptă la cheltuieli mai mari de Crăciun față de anul trecut | AUDIO

Furnizarea apei va fi reluată în județul Prahova în următoarele zile, anunță prefectul județului. DSP a prelevat probe…

Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…