6 români eliminaţi, pe lângă Astra, din Europa League

Mircea Lucescu a ratat dramatic accesul în optimi. Învinsă în prima manșă cu 2-0 de Anderlecht, Zenit St Petersburg a condus cu 3-0 dar a primit gol în minutul 90, la singurul șut pe poartă al belgienilor. Stanciu și Chipciu au fost titulari la Anderlecht și înlocuiți pe parcursul reprizei secunde. Lucescu a mărturisit la Digisport că îi este greu să își revină dar precizează că postul său nu este în pericol și îi felicită pe cei doi mijlocași români că s-au adaptat fotbaului rapid și agresiv practicat de belgieni.
A fost o noapte de coșmar și pentru Ciprian Tătărușanu, care a încasat 3 goluri în interval de 14 minute. Învingătoare în tur cu 1-0 în deplasare , Fiorentina a avut aseară 2-0 cu Borussia Moenchengladbach în minutul 29 dar nemții au revenit spectaculos și au câștigat cu 4-2, scor stabilit încă din minutul 60.
Echipa lui Raul Rusescu, Osmanlispor a fost învinsă cu 3-0 acasă de Olympiakos Pireu iar Ovidiu Hoban a părăsit și el Europa League cu Happoel Beer Sheva, învinsă cu 2-1 de Besiktas. Deasemenea formația lui Moți și Keseru, Ludogorets Razgrad a fost eliminată de FC Coppenhaga, 1-2 în Bulgaria și 0-0 aseară.
În alte meciuri interesante,  APOEL Nicosia a învins-o cu 2-0 pe Atletic Bilbao și a trecut mai departe după 2-3 în tur, Tottenham a părăsit competiția după 2-2 acasă cu Gent iar Olympique Lyon a făcut scorul rundei, 7-1 cu AZ Alkmaar.