Confidenţialitate


4 elevi din Franta, chemati in fata justitiei, dupa ce au postat pe Facebook mesajul: ‘Noi nu suntem Charlie’


Noi nu suntem Charlie și nu vom fi vreodată. Culegeți ce semănați! – a scris un elev de 15 ani pe pagina lui de facebook. El a folosit și un apelativ injurios ce nu poate fi reprodus, iar mesajul a fost postat în partea de jos a unei fotografii de grup.

Unul dintre colegii lui l-a arătat însă conducerii liceului, iar cei 4 adolescenți au fost în cele din urmă reținuți. Oamenii legii au considerat că, prin mesajul lor, cei 4 elevi ar fi pledat pentru terorism și ar fi considerat că atentatul comis în redacția revistei Charlie Hebdo ar fi fost justificat.

Eliberați în cele din urmă, cei 4 elevi vor apărea pe 25 martie în fața unui judecător pentru minori. Ei sunt cercetați pentru apologia terorismului prin intermediul unei rețele publice de comunicare. Presa franceză scrie că dacă vor fi găsiți vinovați, ei ar putea petrece până la 3 ani și jumătate în închisoare.


Ultimele stiri
Guvernul Veștea, respins la votul de învestire din Parlament. Au fost doar 189 de voturi „pentru” | VIDEO

Adrian Veștea, după ce Guvernul său nu a trecut de votul Parlamentului: „Rămân convins că responsabilitatea trebuie să…

Guvernul a alocat 32 de milioane de lei pentru asigurarea continuității alimentării cu apă potabilă în județul Prahova

Aritmetică parlamentară complicată pentru Adrian Veștea, după ce parlamentarii AUR au părăsit sala | AUDIO

Parlamentarii AUR nu vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. Simion: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită”

Guvernul a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificarea PNRR. Bolojan: „Există încă un risc de pierdere de…

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Urmează ședința plenului reunit

Relația politică dintre PSD și AUR alarmează instituțiile europene. Daniel Buda: „Unul dintre cele mai periculoase momente de…

Alexandru Rogobete urmează să se întoarcă la șefia Ministerului Sănătății. Ce măsuri propune | AUDIO

Marian Neacșu, despre negocierile dintre Veștea și Simion: Cred că este o decizie corectă