Imagini impresionante de la Bucharest International Marathon 2015 – VIDEO

Aproximativ 10.000 de participanţi, din peste 55 de ţări, au lua startul, din Piaţa Constituţiei, la cea de-a opta ediţie a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon. Bucharest International Marathon 2015 a inclus cursele de maraton (42,195 kilometri), semimaraton (21,197 kilometri), maraton ştafetă (4 x 10,548 kilometri), precum şi cursa populară (3,6 kilometri).

Sportivul kenyan Patrick Kimeli a câştigat Maratonul Internațional de la Bucureşti, competiţie disputată pe distanaţa de 42,195 km, cu timpul 2 ore, 13 minute şi 15 secunde. El a fost urmat de Bonza Gonfa (Etiopia -2.17:43) şi Cosmas Kaigen (Kenya -2.19:7).

La feminin s-a impus Zeritu Wakjra (Etiopia – 2.48:5), urmată de Shewye Deebelu (Etiopia – 2.49:04) şi Gladys Otero (Kenya- 2.49: 26).

La semimaraton a câştigat Justus Kiprono (Kenya – 1.04:07), urmat de Moses Komon (Kenya – 1.04:19) şi de Alexandru Soare (România – 1.05:14).

Europa FM a fost prezent, ca de fiecare dată, alături de cei care vor să facă performanță și a surprins imagini spectaculoase care arată amploarea Bucharest International Marathon 2015: