Confidenţialitate


World Press Photo se deschide la Piața Universității


World Press Photo se deschide la Piața Universității

World Press Photo, cea mai importantă expoziție mondială de fotojurnalism, se deschide publicului la Piața Universității.

5.692 de fotoreporteri și fotografi din 131 de țări au participat la ediția 2014 a competiției WPP. Expoziția aduce în România selecția celor mai valoroase fotografii documentare dintre cele 97.912 imagini înscrise în concurs.

Printre acestea se numără și Fotografia Anului 2014, semnată de danezul Mads Nissen.

World Press Photo călătorește în peste 45 de țări ale lumii.

Expoziția este o inițiativă a World Press Photo Foundation, fondată în anul 1955, în Olanda, ce activează ca organizație independentă, non-profit, cu sediul în Amsterdam. Competiția a debutat în 1955.

https://www.youtube.com/watch?v=eMHTanSaVs0#t=58


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles