Wolfsburg – Inter 3-1

Italienii au deschis scorul prin Palacio in minutul 6. Naldo a egalat in minutul 28 iar in repriza secunda starul belgian al formatiei germane, De Bruyne a reusit o dubla. George Puscas a ramas pe banca de rezerve a Interului.

Dealtfel niciun roman nu a jucat aseara. Alexandru Vlad nu a fost convocat pentru meciul Dnepr – Ajax, castigat de ucraineni cu 1-0 iar Ciprian Tatarusanu este in continuare accidentat si nu a aparat poarta Fiorentinei in remiza 1-1 cu AS Roma.

Detinatoarea trofeului, FC Sevilla s-a impus cu 3-1 in deplasare la Villarreal, unde Vitolo a marcat cel mai rapid gol din istoria competitiei, in secunda 13 si 21 de sutimi.

Si Dinamo Moscova a marcat repede la Napoli, in minutul 2, insa gazdele s-au impus apoi cu 3-1, hattrick reusit de argentinianul Higuain.

Fosta adversara a Stelei din faza grupelor, Dinamo Kiew a condus in deplasare la Everton dupa golul lui Gusev din minutul 14, dar a cedat cu 1-2. Golul victoriei englezilor a fost marcat de Lukaku in minutul 82 din penalty.

In fine, tot aseara Zenit St Petersburg a trecut cu 2-0 de Torino iar FC Brugges a invins-o cu 2-1 pe Besiktas.

Mansa secunda a optimilor Europa League este programata saptamana viitoare.