Vremea se va răci de Sărbători. Ninsori așteptate în București și precipitații pe litoral | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Ninge și de Crăciun, și de Revelion, nu doar la munte. Meteorologii anunță o răcire a vremii și precipitații, mai întâi sub formă de ploaie, apoi ninsoare, inclusiv în București, unde nu a mai fost zăpadă în pragul sărbătorilor de cinci ani.
Este deja zăpadă deja la Sinaia, Straja și Azuga, pe pârtii, chiar dacă la acestea din urmă tunurile cu zăpadă artificială au făcut cea mai mare parte din treabă. Dar meteorologii anunță că o să vedem zăpadă şi în oraşe.
Zilele următoare vremea se va răci. În preajma sărbătorilor, un ciclon din Marea Mediterană aduce ploi spre ţara noastră, pe care aerul rece venit din nordul contientului le va transforma în lapoviţă şi ninsoare. Ninsori ușoare sunt așteptate şi la București, chiar în ziua de Crăciun, când temperaturile vor fi negative.
Pe litoral, în Ajunul Crăciunului va ploua, iar temperaturile nu vor depăși 4 grade Celsius, în timp ce vântul va sufla cu putere și va amplifica senzația de frig.





