Confidenţialitate


Premierul Dăncilă: Decizia mutării ambasadei din Israel aparține președintelui Iohannis


Premierul Dăncilă: Decizia mutării ambasadei din Israel aparține președintelui Iohannis

Prim-ministrul Viorica Dăncilă revine asupra unui subiect sensibil şi controversat până nu demult, anume mutarea ambasadei României de la Tel-Aviv la Ierusalim.

Premierul a declarat joi că președintele României e cel care poate lua decizia mutării ambasadei și că ”tăcerea președintelui nu e un lucru bun”.

În martie, însă, Dăncilă promisese într-o vizită în SUA că România își va muta ambasada.

Șefa executivului a spus că specialiștii Palatului Victoria au terminat analiza pe această temă şi vor trimite instituţiilor implicate concluziile.

Însă, admite Viorica Dăncilă, decizia politică aparţine preşedintelui Klaus Iohannis.

Viorica Dăncilă dă înapoi în acest subiect, după încercările repetate ale fostului lider PSD, Liviu Dragnea de a forţa mutarea ambasadei.

Într-o vizită în SUA, în luna martie, premierul anunţa că România îşi va muta ambasada din statul evreu.

Guvernul a adoptat, anul trecut, un memorandum pentru relocarea la Ierusalim a sediului.

Președintelui Klaus Iohannis a condamnat atunci intenția cabinetului Dăncilă.


Ultimele stiri
Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO