Victorii pentru Petrolul si Astra

Petrolul Ploiesti a profitat de infringerea Stelei cu Ceahlaul si a urcat pe primul loc in Liga Intai, invingatoare 2-0 in deplasare la CS U Craiova.

Albin si Tamuz au punctat in ultima jumatate de ora iar echipa lui Razvan Lucescu a mai avut un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Astra Giurgiu a egalat-o pe Steaua dupa ce s-a impus tot cu 2-0 pe terenul Rapidului.

De Amorim a deschis scorul pe finalul primei reprize apoi a pasat decisiv pentru Grandin in minutele de prelungire ale partidei. Giulestenii au jucat in zece din minutul 29, dupa ce Marian Stoica a vazut rosu direct pentru o intrare cu talpa la Budescu.

Tot duminica, in etapa a cincea, FC Botosani a cistigat 1-0 acasa cu Universitatea Cluj, gol Vasvari in minutul 74. Runda se incheie astazi cu partidele CSMS Iasi – Otelul Galati si CFR Cluj – Gaz Metan Medias.