Victorii pentru FCSB și CFR Cluj în etapa a 17-a a Ligii Întâi

Cele două rivale rămân despărțite de un punct în fruntea clasamentului.
Roș-albaștrii au trecut cu 2-1 de Concordia Chiajna. Nedelcu a marcat primul său gol pentru FCSB în minutul 13. Marc a egalat repede însă Gnohere a stabilit scorul final dinainte de pauză.
CFR a învins-o tot la limită, cu 1-0, pe CSM Poli Iași. Antrenorul moldovenilor, Flavius Stoican a fost trimis în tribună după ce a protestat vehement la adresa arbitrajului din cauza unui aut dictat împotriva echipei sale, fază premergătoare golului marcat de Deac în minutul 62. Ceilalți membri ai stafului ieșean au protestat în mod inedit – au scos tricouri insciptionate cu mesajul ‘’vrem arbitraj corect’’. Flavius Stoican a spus că l-a deranjat că arbitrul și-a schimbat decizia la presiunea gazdelor. El vine diseară în studioul Europa FM – va fi invitatul lui Ovidiu Ioanițoaia de la ora 21 în emsiunea Tribuna Zero.
Înfrângerea o menține pe CSM Poli Iași pe locul al 8-lea, la 4 puncte de play-off.