Victorii cu 1-0 pentru Germania si Polonia in ultimele meciuri din grupa C de la Euro

Germania a învins Irlanda de Nord iar Polonia a trecut de Ucraina. Campioana Mondială en-titre s-a impus la limită în fața fostei adversare a României din preliminarii dar a ratat o sumedenie de ocazii. Golul a fost marcat de Mario Gomez în minutul 30. Deja eliminată de la turneul final, indiferent de rezultat, Ucraina a făcut un meci bun cu Polonia, a dominat categoric, dar în cele din urmă a suferit a 3-a înfrângere în tot atâtea meciuri. Blaszczykowski a înscris în minutul 54. Germania câștigă grupa cu 7 puncte, la egalitate cu Polonia dar cu golaveraj superior. De pe locul al 3-lea, Irlanda de Nord s-a calificat în optimi, devansând deja Albania si Turcia, grație golaverajului mai bun. Polonia va juca în prima rundă eliminatorie cu Elveția, Germania cu o echipă de pe locul al 3-lea.