Victorie Olympique Lyon pe terenul lui City; Ronaldo eliminat la primul meci pentru Juventus in UCL

Olympique Lyon a produs prima mare surpriză a ediției Ligii Campionilor, a câștigat cu 2-1 pe terenul lui Manchester City.

Cornet și Fekir au făcut 2-0 până la pauză. În repriza secundă englezii au dominat copios, Guardiola a forțat cu Sane și Aguero, argntinianul ne fiind la capacitate maximă după o accidentare. Silva a redus diferența dar City nu a reușit să și egaleze – a mai avut câteva ocazii bune, printre care o bară și un gol anulat pentru offside.

În aceeași grupă, Sahtior Donetsk și Hoffenheim au remizat 2-2 după ce nemții au condus de fiecare dată.

Cristiano Ronaldo a debutat cu o eliminare în Liga Campionilor în tricoul lui Juventus. Starul portughez a văzut roșu direct după ce a faultat în atac un adversar de la Valencia după care l-a tras de păr să se ridice, pentru că exagerează. Arbitrul s-a consultat cu aditionalul și a luat decizia eliminării, moment în care Ronaldo a izbucnit în plâns, frustrat că este nedreptățit. Colegii săi s-au impus în inferioritate numerică pe Mestalla, 2-0, după două penaltyuri transformate de Pjanic. Și Valencia a primit o lovitură de pedeapsă, la ultima fază a meciului, însă Sceszny a apărat șutul lui Parejo.

Între timp, Manchester United s-a impus cu 3-0 în Elveția, în fața lui Young Boys Berna. Pogba a fost omul meciului – dublă în prima repriză, al doilea gol din penalty, și apoi pasă pentru reușita lui Martial.

Și deținătoarea trofeului, Real Madrid a început în forță, tot 3-0, cu AS Roma, marcatori Isco, Bale și Mariano, jucătorul din Republica Dominicană readus de la Lyon, care a primit numărul 7, purtat până acum de Ronaldo. În aceeași grupă, CSKA Mosova a egalat pe terenul Viktoriei Plzen în minutul 95, dintr-un penalty, după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

În fine, în grupa E, Bayern Munchen a învins-o pe Benfica la Lisabona cu 2-0 iar Ajax a trecut cu 3-0 de AEK Atena.