Confidenţialitate


Vicepremierul Ucrainei, la Europa FM: „Declararea Rusiei stat terorist, primul pas pentru a fi trasă la răspundere pentru crimele comise în Ucraina” | AUDIO


Vicepremierul Ucrainei, la Europa FM: „Declararea Rusiei stat terorist, primul pas pentru a fi trasă la răspundere pentru crimele comise în Ucraina” | AUDIO

Recunoașterea Rusiei ca stat terorist ar fi primul pas prin care aceasta poate fi trasă la răspundere pentru crimele și teroarea în masă comise în Ucraina – a declarat în exclusivitate la Europa FM vicepremierul Ucrainei pentru integrare europeană și euro-atlantică, Olga Stefanishyna. Ea a spus că recenta vizită în Statele Unite a soției președintelui Zelenski ar putea grăbi o asemenea decizie.

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Vicepremierul Ucrainei pentru integrare europeană și euro-atlantică, Olga Stefanishyna, e de părere că decizia de a declara Rusia ca stat terorist ar fi unul dintre puținele instrumente legale care poate fi folosit împotriva Federației. În plus, ar avea efecte imediate.

Olga Stefanishyna: „E vorba de riscuri financiare imense pentru afacerile Rusiei, inclusiv cele cu gazele naturale și petrolul”

„Acesta este un instrument care ar avea un efect imediat odată ce decizia ar fi luată. La fel și repercusiunile ar fi imediate. E vorba de riscuri financiare imense pentru afacerile Rusiei, inclusiv cele cu gazele naturale și petrolul, văzute în mod tradițional ca un instrument în războiul desfășurat de Rusia.

Deci, este mult mai mult decât o sancțiune care ar viza o anumită țintă, sau un anumit individ, sau o afacere. Este o abordare generală care vizează o țară întreagă și afectează multe afaceri”, a spus Olga Stefanishyna la Europa FM.

Potrivit vicepremierului Ucrainei, Olga Stefanishyna, Congresul Statelor Unite lucrează la documentul prin care Rusia ar putea fi recunoscută ca stat terorist.

Olga Stefanishyna: „Decizia de a declara Rusia stat terorist, printre puținele instrumente legale pentru a crește prețul acestui război pentru Rusia”

„Aceasta este o decizie suverană ce aparține Statelor Unite, dar am informații potrivit cărora Congresul lucrează la această decizie, mai ales în urma vizitei recente a Olenei Zelenskaia în Statele Unite, dar și a unei discuții ce a urmat după această vizită în favoarea unei astfel de decizii.

Cred că decizia de a declara Rusia ca fiind un stat terorist este unul dintre puținele instrumente legale încă disponibile pentru a crește prețul acestui război pentru Federația Rusă. Tocmai din acest motiv decizia trebuie luată”, a mai explicat la Europa FM vicepremierul Ucrainei pentru integrare europeană și euro-atlantică, Olga Stefanishyna.

Recent, Președintele Volodimir Zelenski a declarat că recunoaşterea Rusiei ca stat terorist nu trebuie să fie un gest politic, ci trebuie făcută ca apărare eficientă a lumii libere.

Sursa foto: Facebook / Olga Stefanishyna

Citește și: Soldat voluntar în Ucraina, despre război: „Rușii nu au nimic sfânt în ei. Violează copii, femei, bărbați. E un barbarism de Evul Mediu” | INTERVIU


Ultimele stiri
Potrivit unui studiu realizat la nivel european, românii au mai multă încredere în Justiție decât în Guvern, Parlament…

Cum să faceți rutina de curățenie mai ușoară și mai plăcută (P)

Sibiu: Manuscrisul Liber Horarum, una dintre cele mai valoroase piese de muzeu din țară, va fi expus la…

Pe 1 august încep lucrările la DJ 102I, ruta care va descongestiona traficul de pe Valea Prahovei |…

București: Grădina Zoologică Băneasa, redeschisă la aproape o săptămână după vijelia puternică | AUDIO

Volodimir Zelenski a aprobat un nou proiect de lege care să asigure independenţa instituțiilor anticorupţie, după proteste fără…

Trei marinari și-au pierdut viața în urma unei explozii pe canalul Bîstroe. Traficul fluvial a fost deviat pe…

Diana Buzoianu anunță reducerea bugetelor pentru programele Administrației Fondului pentru Mediu: Banii pot fi redirecționați către proiecte care…

Oradea: Primăria a refuzat să aprobe marșul Pride din acest weekend. Asociația ARK susține că va da în…

Dolj: Bărbat reținut pentru trafic de droguri. A fost prins în timp ce ridica pachete cu canabis de…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.