Venus Williams este în semifinalele Turneului Campioanelor

Venus Williams s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, la 37 de ani, cu două victorii şi o înfrângere, în “Grupa Albă” a competiţiei de la Singapore, care reuneşte cele mai bune 8 jucătoare ale lumii.

“Veterana” americancă a învins-o cu 7-5, 6-5, pe iberica Garbine Muguruza, în vârstă de 24 de ani. Meciul a durat o oră şi 43 de minute, iar în setul al 2-lea s-au bifat aproape numai break-uri, deşi amândouă au avut servicii puternice.

Venus, sora mai mare a Serenei Williams, a pierdut la Singapore doar în faţa câştigătoarei grupei, Karolina Pliskova.

Jucătoarea din Cehia era deja calificată înaintea înfruntări de joi cu Jelena Ostapenko, aşa încât nu a mai forţat, iar letona de 20 de ani a câştigat destul de uşor, cu 6-3, 6-1. Partida a durat puţin peste o oră.

Amintim, Jelena Ostapenko a câştigat anul acesta Grand Slam-ul de la Roland Garros, învingând-o în finală pe Simona Halep.
Româncă o va întâlni vineri, de la ora 14:30, pe Elina Svitolina, în ultima etapă a “Grupei Roşii”. Lidera WTA are nevoie de victorie pentru a fi sigură de prezenţa în penultimul act.

În celălalt meci al zilei, daneza Caroline Wozniacki, deja calificată, o va întâlni pe Caroline Garcia.