Confidenţialitate


Valencia: 1400 de oameni evacuați din calea unui incendiu forestier


Valencia: 1400 de oameni evacuați din calea unui incendiu forestier

Persoanele au fost evacuate din stațiunile balneare Javea și Benitachell, de pe coasta mediteraneană spaniolă.

Aproape 300 de pompieri se luptă cu flăcările, însă incendiul a fost întețit de schimbările vântului, după ce a ars aproape 320 de hectare și mai multe case.

Autoritățile spun că există mai multe focare și că incendiul ar fi fost provocat intenționat.

 

O mare parte din Spania este preocupată de “riscul extrem” de incendii cauzate de secetă, potrivit Centrului Național de Meteorologie.

 

Duminică seara, mai mult de o mie de localnici și turiști au trebuit să își părăsească locuințele  de pe litoralul Costa Blanca și au fost adăpostite într-un liceu și la o școală.

 


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”