Confidenţialitate


Ungaria a anunțat că se retrage din Curtea Penală Internațională în ziua în care premierul israelian, care are mandat de arestare, a sosit în această țară


Ungaria a anunțat că se retrage din Curtea Penală Internațională în ziua în care premierul israelian, care are mandat de arestare, a sosit în această țară

Guvernul Ungariei a anunțat că se retrage din Curtea Penală Internațională (CPI). Măsura a fost anunțată de un oficial de rang înalt din guvernul premierului Viktor Orban, la câteva ore după ce liderul israelian Benjamin Netanyahu, care este urmărit în temeiul unui mandat de arestare emis de CPI, a sosit în Ungaria pentru o vizită de stat, potrivit BBC.

Orban l-a invitat pe Netanyahu imediat ce mandatul a fost emis în noiembrie anul trecut, afirmând că hotărârea nu va avea „niciun efect” în țara sa.

În noiembrie, judecătorii CPI au declarat că există „motive rezonabile” ca Netanyahu să poarte „răspundere penală” pentru presupuse crime de război și crime împotriva umanității în timpul războiului dintre Israel și Hamas. Netanyahu a condamnat decizia CPI ca fiind „antisemită”.

CPI, o instanță globală, are autoritatea de a urmări în justiție persoanele acuzate de genocid, crime împotriva umanității și crime de război.

Ungaria este membru fondator al CPI, care numără 125 de state membre, și va fi prima națiune din Uniunea Europeană care se va retrage din aceasta.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Premierul Ciolacu, după anunțul lui Trump privind noile taxe vamale impuse la nivel mondial: „Pregătim măsuri de sprijin pentru toate industriile afectate” / „Vom proteja companiile româneşti de efectele noului război comercial”


Ultimele stiri
David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Devine primul înotător care realizează dubla 100 – 200…

O a doua dronă a fost găsită vineri în județul Tulcea

Incendii în Spania: rămășițele a trei regi ai Aragonului, evacuate dintr-o mănăstire | AUDIO

Accident grav în Mureș: trei oameni, între care un minor, au murit și patru au fost rănite |…

Viorel Pașca scapă de sechestrul pus pe conturile și averea familiei sale. Ce au decis judecătorii | AUDIO

Fotbalistul norvegian Erling Haaland a stabilit patru recorduri mondiale pentru performanțele sale | AUDIO

Legea salarizării bugetare: Ministerul Muncii trimite amendamentele la Cotroceni în weekend | AUDIO

Accident rutier pe A0. Un om și-a pierdut viața, iar altul a fost rănit și transportat la spital

Copiii din Germania vor primi câte zece euro lunar pentru pensia privată. Măsura se aplică până la vârsta…

Tulcea: A fost securizată zona unde au fost găsite resturile dronei care a explodat. O echipă a MApN…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează