Confidenţialitate

Un profesor nigerian susţine că a găsit rezolvarea unei probleme de matematică veche de 156 de ani


Un profesor nigerian susţine că a găsit rezolvarea unei probleme de matematică veche de 156 de ani

Profesorul nigerian, Opeyemi Enoch, spune că a găsit soluţia ipotezei Riemann, rămasă nerezolvată de 156 de ani, iar premiul pe care-l poate obţine este de 1 milion de dolari.

Problema de matematică a fost concepută în anul 1859 de către Bernhard Riemann şi este considerată una dintre cele mai grele și mai importante probleme nerezolvate din matematică.

Opeyemi Enoch a explicat că el a făcut o descoperire cheie în anul 2010, iar acest lucru i-a permis ulterior să rezolve complicata problemă.

Ipoteza Riemann este una dintre cele mai însemnate probleme din matematica contemporană, în principal pentru că s-a demonstrat că un mare număr de alte rezultate importante sunt reale dacă ipoteza Riemann este adevărată.

Institutul Clay Mathematics a oferit un premiu de 1 milion de dolari pentru cel care va veni cu prima demonstrație corectă, ipoteza Riemann fiind una dintre cele şapte Probleme ale Mileniului în matematică.

FOTO: dailymail.co.uk


Ultimele stiri
Mai multe școli din județul Mureș vor fi închise din cauza creșterii concentrațiilor de sare din Târnava Mică

Un pasager a supraviețuit tragediei din India, în urma prăbușirii unui avion cu peste 200 de pasageri la…

Premiu european pentru patrimoniu, acordat unui Centru cultural din Sibiu

Șase români, reținuți în România și Marea Britanie pentru trafic de persoane, proxenetism și spălare de bani

Victor Ponta ar putea primi despăgubiri de 125.000 de lei, pentru dosarul Turceni-Rovinari, în care a fost achitat…

Fostul primar al unei comune din Gorj, încarcerat în urmă cu câteva zile, va fi eliberat temporar. Cum…

A murit Radu Stroe, fost ministru de Interne. Acesta avea 75 de ani

Noi măsuri luate la Praid după ce în apă a crescut concentrația de sare. Ministrul Mediului: „S-a dispus…

România în Direct. Renunțăm la autostrăzi și spitale ca să nu crească taxele? | VIDEO

Un singur supraviețuitor după accidentul aviatic de lângă Ahmedabad



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.