Ultimele echipe calificate miercuri în grupele Ligii Campionilor

Steaua n-a mai fost umilită, dar nici nu a strălucit în returul play-off-ului Ligii Campionilor cu Manchester City. După ce au pierdut cu 0-5 acasă “ros-albaștrii” au cedat cu 0-1 în Anglia, gol marcat de Delph cu capul, în minutul 56.

Pe “Ettihad Stadium”, atât Pep Guardiola cât și Laurențiu Reghecampf au trimis în teren fotbaliști mai puțin folosiți până acum. Astfel, britanicii i-au menajat pe Aguerro și David Silva, iar Fernandinho a intrat abia la final, în timp ce din primul 11 stelist au lipsit Stanciu și Adi Popa, trimiși pe gazon în ultima jumătate de oră.

În celelalte partide jucate miercuri, FK Rostov a eliminat-o pe Ajax Amsterdam pe care a învins-o cu 4-1 în Rusia după ce în prima manșă a fost egal: 1-1. FC Copenhaga a “remizat”: 1-1 cu APOEL Nicossia și merge mai departe după ce a câștigat în tur cu 1-0. Monchengladbach a făcut spectacol cu Young Boys Berna – scor 6-1, după ce Hazard și Raffael au reușit câte o “triplă”. Tot nemții câștigaseră și în deplasare, cu 3-1. În fine, Dinamo Zagreb cu Alex Mățel rezervă, a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Salzburg. După 90 de minute a fost 1-1, la fel ca în prima manșă și Soudani a punctat pentru croați în minutul 95.

Amintim, după primele partide jucate marți în returul play-off-ului, s-au mai calificat în grupele Ligii Campionilor și Celtic Glasgow, Ludogoreț Razgrad, AS Monaco, FC Porto și Legia Varșovia.

Tragerea la sorți va avea loc vineri, de la ora 13:00 pentru Champions Legue și după ora 14:00 pentru Europa League, în ale cărei grupe va continua și Steaua.

În urnele de la Monaco ar putea fi și Astra Giurgiu, dacă echipa campioană a României va trece joi seară de West Ham United. În tur a fost egal: 1-1, iar meciul din Anglia va începe la ora 21:45 și va putea fi văzut doar pe Eurosport.