Confidenţialitate


TURCIA: Persoanele care au încercat să-l asasineze pe preşedintele Erdogan, condamnate pe viață


TURCIA: Persoanele care au încercat să-l asasineze pe preşedintele Erdogan, condamnate pe viață

Un tribunal turc a condamnat la închisoare pe viaţă, miercuri, aproape 50 de persoane pe care le-a găsit vinovate că au încercat să-l asasineze pe preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan în cursul puciului eşuat de la 15 iulie 2016, potrivit Euronews.

Tribunal de la Mugla (sud-vest) a achitat un fost militar şi a disociat de proces dosarele a trei acuzaţi, inclusiv al predicatorului Fethullah Gülen, desemnat de Ankara drept organizatorul loviturii de stat.

Localitatea se află în apropiere de staţiunea de lux în care Erdogan şi familia sa au scăpat în ultimul moment unei echipe de militari rebeli care a luat cu asalt hotelul în noaptea de 15 spre 16 iulie, când a avut loc puciul eşuat.

Procesul, care a început în februarie, face parte dintr-o campanie de epurare fără precedent lansată în urma tentativei de lovitură de stat de anul trecut.

Acesta este cel mai important caz în care s-a pronunţat un verdict până în prezent.

Peste 240 de persoane au fost ucise în noaptea de 15 spre 16 iulie, în care militari pucişti au rechiziţionat tancuri, avioane de război şi elicoptere, au atacat Parlamentul şi au încercat să răstoarne de la putere guvernul lui Erdogan.


Ultimele stiri
Când vor fi puse în vânzare biletele pentru meciul Slovacia – România | AUDIO

Aeroportul din Arad va fi restructurat. Nu mai are zboruri regulate din 2015 | AUDIO

Rafinăriile Petromidia și Vega revin la capacitate maximă, după finalizarea reviziilor de către Rompetrol | AUDIO

Social-democrații discută ieșirea de la guvernare la întâlniri regionale. Sorin Grindeanu anunță trei scenarii posibile | AUDIO

Cum folosim corect aplicațiile AI: de ce chatbot-urile tind să ne dea dreptate | AUDIO

România trece la ora de vară în noaptea de 28 spre 29 martie 2026. Ce țări europene nu…

România și Slovacia întăresc cooperarea. Ilie Bolojan și Robert Fico au discutat despre legăturile privind infrastructura de energie…

Pacienții vor putea beneficia de teleradiologie și de interpretarea la distanță a investigațiilor imagistice | AUDIO

Uniunea Europeană introduce o nouă taxă „de procesare” pentru coletele mici care ajung în statele membre din afara…

SONDAJ: Trei din zece angajați români se tem că ar putea pierde locul de muncă din cauza contextului…