Confidenţialitate


Tribunalul București a respins cererea de înființarea a Partidului Coaliția Pro Legalizarea Marijuanei | AUDIO


Tribunalul București a respins cererea de înființarea a Partidului Coaliția Pro Legalizarea Marijuanei | AUDIO

Încercare eșuată: Tribunalul București a respins cererea de înființarea a Partidului Coaliția Pro Legalizarea Marijuanei. Magistrații și-au motivat decizia spunând că „marijuana este un drog interzis prin lege”, iar formațiunile politice sunt obligate să respecte ordinea de drept. În ultimii ani, zeci de partide politice au fost inființate.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Inițiativa pentru înființarea Partidului Coaliția Pro Legalizarea Marijuanei a fost depusă la Tribunalul București în luna martie, doi dintre inițiatori fiind tată și fiu – acesta din urmă fiind licean la vrea respectivă.

Magistrații au spus, potrivit site-ului G4 Media, că „marijuana este un drog al cărui consum este interzis prin lege”, iar formațiunile politice sunt obligate prin Constituție să militeze pentru ordinea de drept.

Decizia Tribunalului București nu este definitivă și a fost deja atacată cu apel. De altfel, zeci de partide politice au fost inființate în ultimii ani, după ce în 2015 legea a fost modificată. Atunci a fost redus numărul necesar de persoane pentru înființarea unei organizații politice: de la 25.000 la 3.

Peste 200 de partide erau înregistrate la Autoritatea Electorală Permanentă doar anul trecut: de la formațiuni ca Partidul Forța Pensionarilor, până la Partidul Stejarilor sau Partidul Patrioților de Pretutindeni.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Mandatul lui Jens Stoltenberg la șefia NATO a fost prelungit până în octombrie 2024 | AUDIO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”