Trei fotbaliști români sunt în grupele Ligii Campionilor

Seară excelentă în Liga Campionilor pentru fotbaliștii români care joacă la cluburi din străinătate.
Claudiu Keșeru, Cosmin Moți și Andrei Prepeliță s-au calificat cu Ludogoreț Razgrad în grupele Champions League, după ce bulgarii au remizat 2-2 cu Viktoria Plzen, pe care o învinseseră în tur cu 2-0. Moți a evoluat tot meciul, Keșeru a intrat în minutul 76 și a marcat golul de 2-2 în prelungiri, iar Prepeliță este încă accidentat.

Ovidiu Hoban a fost și el “integralist” la Hapoel Beer Sheva, a înscris golul victoriei cu 2-0 contra lui Celtic Glasgow, care câștigase însă prima manșă cu 5-2. Israelienii s-ar fi calificat, dacă nu ratau un penalty în minutul 15.

În derby-ul serii, AS Roma a fost eliminată de FC Porto, care a câștigat cu 3-0 în deplasare după 1-1 în tur. Italienii au jucat însă în 9, De Rossi și Emerson au fost eliminați în minutele 39 și 50.

Deasemenea, AS Monaco a intrat în faza grupelor, învingând-o pe Villareal cu 1-0 și 2-1 în tur, iar irlandezii de la Dundalk au fost scoși de Legia Varșovia: 1-1 după 0-2 în tur.

Miercuri seară se vor juca ultimele 5 meciuri din play-off, printre care și cel al Stelei cu Manchester City. “Roș-albaștrii” mai luptă doar pentru onoare în Anglia după înfrângerea cu 5-0 de la București, iar antrenorul Laurențiu Reghecampf a anunțat că va trimite în teren fotbaliștii mai puțin folosiți până acum.

În rest, vor fi câteva meciuri strânse. Ajax și și FK Rostov pleacă de la 1-1, la fel și FC Salzburg cu Dinamo Zagreb, FC Copenhaga s-a impus la diferență minimă de 1-0 acasă cu APOEL, iar Borussia Monchengladbach are o misiune mai ușoară cu Young Boys Berna, pe care a depășit-o cu 3-1 în Elveția.

Echipele eliminate în această fază merg automat în grupele Europa League, iar tragerea la sorți va avea loc vineri, după ora 14:00. Steaua ar putea fi însoțită și de Astra Giurgiu în cazul în care campionii României vor trece joi de West Ham United, după 1-1 în tur.