Confidenţialitate


Un pacient a murit din cauza Candida auris la Spitalul Floreasca, cu șapte luni înainte de cazul Lavinia Vlad | AUDIO


Un pacient a murit din cauza Candida auris la Spitalul Floreasca, cu șapte luni înainte de cazul Lavinia Vlad | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Problemele cu infecțiile nosocomiale la Spitalul Floreasca din Capitală nu sunt noi. O anchetă realizată de Europa Liberă arată că Lavinia Vlad nu a fost prima pacientă de la Spitalul Floreasca infectată cu Candida auris. În decembrie 2024, un alt pacient a murit infectat cu aceeași ciupercă, însă, potrivit publicației, infectarea nu apare în evidența autorităților sanitare. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Europa Liberă prezintă cazul unui pacient din secția de Chirurgie Cardiovasculară care, în toamna anului trecut, cu câteva zile înainte să moară, a fost depistat cu Candida auris.

Familia pacientului a făcut plângere penală, iar alte două familii s-au alăturat demersului, întrucât membri de familie au murit în aceeași secție, existând indicii că tot infecțiile nosocomiale au fost cauza decesului.

În doar câteva săptămâni, cei trei pacienți au fost depistați cu două dintre cele mai periculoase bacterii intraspitalicești. Toți trei au murit în decurs de trei săptămâni – cele două paciente, în noiembrie 2024, bărbatul – pe 1 decembrie 2024.

Familiile acuză că pacienții nu ar fi fost izolați pentru a preveni transmiterea infecțiilor nosocomiale, că tratamentul a fost administrat târziu sau necorespunzător și că infecțiile nu ar fi fost raportate.

Reamintim că, în vara acestui an, în Centrul pentru Arși al Spitalului Floreasca din București, a fost depistat un focar de infecție cu Candida auris la trei dintre cei șase pacienți. Unul dintre pacienți este Lavinia Vlad, a cărei soră a semnalat public modul neglijent în care aceasta a fost tratată.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare