Confidenţialitate


Timiș: Sediul Poliției Lugoj, evacuat complet după explozie. În urma măsurătorilor s-au înregistrat concentrații crescute de gaz metan | VIDEO


Timiș: Sediul Poliției Lugoj, evacuat complet după explozie. În urma măsurătorilor s-au înregistrat concentrații crescute de gaz metan | VIDEO

Sursa foto: Europa FM

Sediul Poliției Lugoj, unde a avut loc o explozie în această dimineață, a fost evacuat complet, iar magazinele din zonă au fost închise ca măsură de precauție. Un polițist a suferit arsuri de grad 3 și se află internat în spital. Alți doi angajați ai serviciului de cazier al Poliției Lugoj – surprinși de deflagrație – nu au necesitat internare. În zonă au fost măsurate concentrații crescute de gaz metan, spune Daniel Miluț, comandantul detașamentului Pompieri Lugoj.

Daniel Miluț, comandantul detașamentului Pompieri Lugoj: „Au fost făcute măsurători în canalizări și s-au înregistrat valori de două sau de trei ori mai mari decât valoarea normală”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Daniel Miluț: „Au fost făcute măsurători în canalizări și s-au înregistrat valori de două sau de trei ori mai mari decât valoarea normală.”

Reporter: „De unde au fost evacuate persoane?”

Daniel Miluț: „Au fost evacuate persoanele de la sediul poliției și de la magazinele din vecinătatea clădirii prăbușite.”

Cătălina Iacob, comisar criminalist la Poliția Timiș: „Încă nu se poate pătrunde în locul producerii deflagrației”

O anchetă amănunțită va putea fi efectuată abia mâine, spune Cătălina Iacob, comisar criminalist la Poliția Timiș. Deocamdată, nu se poate intra în clădirea prăbușită ca urmare a exploziei.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„S-a făcut o cercetare preliminară, deoarece încă nu se poate pătrunde în locul producerii deflagrației, până când colegii de la pompieri nu vor asigura siguranța lucrătorilor. În cursul zilei de mâine se va constitui o echipă complexă, formată din specialiști din cadrul ISU și specialiști din cadrul INSEMEX, pentru a putea desfășura cercetarea completă și a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs deflagrația”, a declarat Cătălina Iacob, comisar criminalist la Poliția Timiș.

Paul Tudoriță, șef serviciu investigații criminale IPJ Timiș: „Clădirea în care s-a produs deflagrația nu a fost racordată la sistemul de gaz”

Polițiștii au deschis dosar penal pentru patru infracțiuni, printre care vătămare corporală din culpă, distrugere din culpă și nerespectarea normelor de securitate în muncă.

Clădirea în care s-a produs explozia nu are racord la gaz metan, precizează Paul Tudoriță, șef serviciu investigații criminale IPJ Timiș.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Clădirea în care s-a produs deflagrația nu a fost racordată la sistemul de gaz și nu are legătură cu clădirea principală a Poliției Lugoj. Este o anexă la această clădire, unde erau desfășurate activitățile de cazier și de poliție rutieră. Vă mai precizez faptul că centrala pe gaz pentru asigurarea încălzirii de la nivelul Poliției Lugoj, din clădirea principală, a avut o verificare inclusiv ieri și, în urma concluziilor, s-a stabilit că nu are nicio legătură cu deflagrația produsă la clădirea anexă”, a precizat Paul Tudoriță, șef serviciu investigații criminale IPJ Timiș.


Ultimele stiri
Ministrul Energiei este așteptat azi în Parlament pentru a prezenta soluțiile privind criza apei potabile din Argeș |…

Propunerea legislativă care prevede interzicerea accesului în sălile de jocuri de noroc pentru tinerii sub 21 de ani…

Șefa diplomației europene a pledat, la Munchen, pentru o poziție mai fermă în fața Rusiei. Aceasta a avut…

Hunedoara: Opt persoane, între care doi copii, rănite azi-noapte într-un accident rutier pe DN66 | AUDIO

Președintele României a acceptat invitația lui Donald Trump: România va participa la Consiliul de Pace de la Washington,…

Cod galben de inundaţii pentru râuri din 16 judeţe, până luni la ora 12.00

DOLJ: Tânăr care a furat parfumuri dintr-un magazin, reţinut după ce a agresat o poliţistă

Cutremur cu magnitudinea 3,5 în judeţul Vrancea, în noaptea de sâmbătă spre duminică

Caz de moarte suspectă în județul Tulcea în care victima este un copil de 3 ani | AUDIO

Marco Rubio la Conferința de Securitate de la Munchen: ”Nu vrem ca aliații noștri să fie slabi. Vrem…