Tiberiu Uşeriu a câştigat a doua oară consecutiv ultra-maratonul Arctic

Bistrițeanul Tiberiu Uşeriu a câştigat a doua oară consecutiv ultra-maratonul Arctic, cea mai grea competiție de acest gen din lume.

A condus cursa extremă de la startul ei și până la linia de sosire.

Ultra-maratonul se desfășoară pe o distanţă de peste 560 kilometri, în Canada, în apropierea Cercului Polar.

Tibi a terminat cursa la ora locală 1 și 25 de minute, la Tukto-yaktuk (în Canada), la o temperatură de minus 36 de grade.

Startul cursei a fost dat pe 10 martie, iar concurenții au avut de înfruntat temperaturi care au coborât până la aproximativ minus 40 de grade Celsius, dar și vânt și ninsori puternice.

Zilele trecute, Tibi Ușeriu a vorbit la postul public de televiziune despre condițiile extreme în care se desfășoară competiția:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ușeriu a alergat ultimii kilometri pe propria răspundere, după ce medicii au vrut să îl oprească inițial, pentru că suferise degerături la picioare.

În pofida acestui fapt, maratonistul a reușit să încheie cursa cu un avans consistent față de următorul clasat, un scoțian.

A câștigat cursa pentru doua oară consecutiv, devenind singurul concurent care a reușit o astfel de performanță.

Dupa victoria de anul trecut, fratele lui Tiberiu Ușeriu, Alin Ușeriu, povestea la Europa FM cum s-a antrenat Tibi pentru competiția de la Cercul Polar.