Tecău și Rojer – încă o înfrângere la Turneul Campionilor

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au pierdut și al 2-lea meci la Turneul Campionilor de la Londra.

Tenismanul român și partenerul lui olandez, favoriți numărul 3, au fost învinși cu 7-6, 7-6, de perechea cap de serie numărul 2, formată din finlandezul Henri Kontinen și australianul John Peers.

Partida a durat o oră și 45 de minute, iar în setul secund Tecău și Rojer au întors scorul de la 5-2 la game-uri, apoi au salvat 11 mingi de meci înainte de a ceda.

Amintim, ei au pierdut și primul meci al grupei, cu francezii Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut, iar șansele de calificare în optimi au rămas foarte mici.

Pentru a merge mai departe, cuplul româno-olandez ar trebui să câștige ultima confruntare, cu americanul Ryan Harrison și neo-zeelandezul Michael Venus – apoi să aștepte rezultatele celorlalte partide.

Turneul Campionilor de la Londra are premii de 8 milioane de dolari și a fost câștigat de Horia Tecău și Jean-Julien Rojer în 2015.