Tecău şi Rojer, eliminaţi de la US Open

Perechea formată din românul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a fost învinsă de cuplul Radu Albot (R. Moldova)/Malek Jaziri (Tunisia), la arenele Flushing Meadows din New York, în runda a doua a probei masculine de dublu la turneul de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.

Deţinători ai titlului, Tecău şi Rojer au pierdut după două ore şi 18 minute de joc, scor 3-6, 7-6 (8), 6-2.

Cei doi au dominat primul set, adjudecat cu 6-3, iar în setul secund au condus cu 4-2, au fost egalaţi, dar au reuşit să trimită meciul în tiebreak, notează Agerpres. Mai apoi, au salvat patru mingi de set, apoi au irosit o şansă de a închide meciul, la 8-7, iar în cele din urmă au pierdut setul. În decisiv, Albot şi Jaziri s-au impus clar, cu 6-2.

Învingătorii au avut 5 aşi, o dublă greşeală, 54 de winners, 22 de erori neforţate, în timp ce Tecău şi Rojer au reuşit 3 aşi, au comis 4 duble greşeli, au avut 37 de mingi direct câştigătoare şi 13 erori neprovocate.

Tecău şi Rojer, care veneau după un titlu cucerit la Winston-Salem, părăsesc US Open cu un cec de 27.876 dolari şi 90 de puncte ATP la dublu.