SUA: Cel puțin șase decese cauzate de bacteria listeria. Îmbolnăvirile au fost cauzate de consumul unor de alimente pe bază de paste | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Cel puţin şase persoane au murit în SUA din cauza infectării cu bacteria listeria. Dar câteva zeci au fost confirmate ca fiind infectate. Motivul pare să fie consumul de salate şi paste preparate, vândute în mai multe supermarketuri americane, a avertizat vineri Centrul pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor de la Washington.
Cel puțin șase decese s-au înregistrat și alte 27 de persoane au fost confirmate ca fiind infectate în 18 state americane.
Cazurile au fost înregistrate în ultimele trei luni. Numărul real ar putea fi mai mare, întrucât nu toţi cei suspecţi de îmbolnăvire vin la medic pentru a fi testaţi şi diagnosticaţi – spun autoritățile.
Îmbolnăvirile au fost cauzate de consumul unor de alimente pe bază de paste, precum salate şi mâncăruri preparate, contaminate cu bacteria listeria, potrivit Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor din SUA.
Produsele respective, care conțin paste, au fost retrase de la comercializare.
Îmbolnăviri de listerioză în Statele Unite au mai fost semnalate în ultimele luni în legătură cu brânzeturi din Spania şi Franţa, ţări din care astfel de produse suspectate că au provocat îmbolnăviri de listerioză au fost exportate în aproximativ 30 de ţări.






