Steaua – FC Botosani 5-3

Cele două echipe au făcut cea mai spectaculoasă repriză a ediției în Liga întâi.
Roș-albaștrii au deschis scorul în meciul jucat pe Cluj Arena încă din minutul 2, prin Breeveld. La jumătatea reprizei s-au marcat 4 goluri în interval de 5 minute: mai întâi FC Botoșani a răsturnat rezultatul , marcatori Roman și Martinus apoi Stanciu a egalat iar Tade a readus-o pe Steaua în avantaj, 3-2 la pauză.
Cabrera a egalat la 10 minute de la reluare iar apoi Tade a contribuit decisiv la victoria roș-albaștrilor – a loivt bara înainte ca mingea să fie trimisă în poartă de Râpă și a deviat decisiv pentru Stanciu.
De menționat că Tahar și Chipciu au primit cartonașe galbene și sunt suspendați pentru derbyul cu Dinamo.
Amintim, Steaua a fost nevoită să plece la Cluj după ce Arena Națională din București nu a primit avizul pompierilor, stadionul ne având autorizație de securitate la incendiu.
în celălalt meci jucat ieri în Liga întâi, CS U Craiova a remizat 1-1 cu ASA Tg Mureș, scor stabilit încă de la pauză. Jazvici a marcat pentru mureșeni în minutul 13 iar Costa a egalat cu un autogol.