Steaua este singura echipa romaneasca in grupele Europa League

FC Vaslui a ratat calificarea in grupele Europa League, dar a obtinut o remiza de palmares in fata lui Inter Milano: 2-2 pe stadionul ‘Giuseppe Meazza’. Formatia la care este legitimat si Cristi Chivu castigase insa in tur in deplasare cu 2-0.

Golurile moldovenilor au fost marcate acum de Stanciu si Varela, iar in dreptul gazdelor au punctat Palacio si Guarin.

Formatia antrenata de Marius Sumudica a realizat tarziu ca pot spera la calificare, abia dupa ce a condus cu 1-0 si italienii au ramas in 10 prin eliminarea lui Castellazzi, iar Sanmartean a fost introdus tarziu, in minutul 58. Mijlocasul a evoluat insa slab, iar vasluienii nu au putut sa inscrie nici pentru 2-0 si nici pentru 3-1, scor ce i-ar fi calificat.

In Ghencea, Steaua nu a avut probleme in fata unei echipe modeste: Ekranas, pe care a invins-o si acum cu 3-0, dupa ce o depasise cu 2-0 in Lituania. Adi Rocha a reusit o ‘dubla’ in minutele 21 si 87, alaturi de Dumitras in minutul 31. Meciul nu a avut istoric, fiind dominat de stelisti de la un capat la altul.

Dinamo a fost din nou ‘victima’ impotriva lui Metalist Harkov, care s-a impus si acasa cu 2-1, dupa ce castigase la Bucuresti cu 2-0. Scorul a fost mic fata de realitatea din teren, unde ‘alb-rosii’ au avut doar 10-15 minute de joc bun si au marcat golul de onoare prin Alex Curtean dupa pauza. Pentru Metalist au punctat Blanco si Cristaldo, Dinamo a ramas in ultimele 10 minute in 10 dupa ce Steliano Filip a primit rosu direct la un fault dur, iar gazdele au ratat pe final alte cateva ocazii foarte mari. Sa mai spunem ca Steaua isi va afla adversarele din grupele Europa League vineri, dupa tragerea la sorti organizata de UEFA.