Steaua – Astra Giurgiu: 1-0 în Liga 1

Vicecampioană Steaua a învins cu 1-0 campioana Astra Giurgiu, în derby-ul etapei a 7-a a Ligii 1. În meciul jucat pe Arena Națională, golul victoriei a fost marcat de fostul fotbalist al giurgiuvenilor – Boldrin, din lovitură liberă, în minutul 45.

Finalul a fost foarte tensionat, cu incidente între jucători și oficialii celor două echipe. În minutul 89 arbitrul Marius Avram l-a eliminat pe fundașul AstreiJunior Morais, pentru un fault asupra lui Adi Popa. Ei îi arătase inițial cartonașul lui Nicoară și și-a corectat decizia după intervenția arbitrului de rezervă. În urma încăierării de pe gazon, Mihai Stoica de la Steaua și un oficial al oaspeților au fost trimiși în tribune.

Partida s-a disputat cu foarte puțini spectatori, doar 7.300 de fani fiind prezenți pe Arena Națională.