Steaua a ratat calificarea in sferturile Europa League

Steaua a fost calificata cateva minute in sferturile Europa League, dar nu a putut sa treaca pana la urma de detinatoarea Ligii Campionilor. Dupa ce castigase cu 1-0 saptamana trecuta la Bucuresti, fotbalistii lui Laurentiu Reghecampf nu au mai putut face fata fortei echipei engleze care a jucat cu mult mai bine ca in tur si a facut diferenta prin valoarea individuala a jucatorilor. Scorul a fost deschis de Mata in minutul 34 iar Chiriches a egalat in finalul primei parti. Steaua ramanea calificata si la reusita lui John Terry din minutul 58 dar sperantele au fost rispite dupa golul lui Torres din minutul 71. Acelasi atacant spaniol a ratat apoi si o lovitura de la 11 metri in minutul 87, dupa ce Alex Bourceanu l-a faultat in careu pe Hazard. S-a remarcat pozitiv galeria Stelei, cei circa 5.000 de romani dominand atmosfera pe ‘Stamford Bridge’ cel putin in prima parte.