Steaua a ratat calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor

Campioana României  a cedat 2-4 în returul în deplasare cu Partizan Belgrad.

După remiza 1-1 din prima manșă, sîrbii au început în forță și au deschis scorul încă din minutul 8, cînd Babovici a profitat de o respingere greșită a lui Papp.

Steaua a reacționat bine -€“ Muniru a egalat repede, cu un șut de la 13 metri, iar roș-albaștrii chiar au condus la pauză, după ce Hamroun a finalizat în minutul 33 la capătul unei acțiuni create de Adi Popa.

În debutul reprizei secunde a urmat însă o nouă gafă a lui Papp, care a dus la eliminarea lui Varela pentru un fault în careu din postura de ultim apărător. Bulgarul Bojinov a ratat penalty-ul și Steaua a rămas la conducere, însă nu a putut rezista pînă la capăt cu un om în minus.

Jevtovici a egalat în minutul 60 iar Zivkovici a readus-o pe Partizan în avantaj zece minute mai tîrziu. Pe final a mai înscris și Trujici.

“€œA fost o seară neagră”, a spus Mirel Rădoi într-o declarație pentru sport.ro. Fără să dea vina pe jucători, antrenorul Stelei crede că ratarea calificării s-a datorat într-o mare măsură greșelilor individuale și spune că acum este obligatoriu că echipa să ajungă în grupele Europa League.

După eliminarea din Liga Campionilor, Steaua va evolua în playoff-ul celei de-a doua competiții continentale și va fi cap de serie la tragerea la sorți de vineri.