Steaua a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor

Steaua a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor intr-un mod la care nu s-ar fi gandit nici cei mai pesimisti dintre fotbalistii sau fanii ‘ros-albastrilor’. Dupa ce castigase la Bucuresti cu 1-0 in fata bulgarilor de la Ludogoret Razgrad, acestia au egalat scorul general marcand in minutul 90. S-a intrat in prelungiri unde nu s-a mai inscris, insa gazdele au ramas fara portar in minutul 119, dupa ce Stoianov a fost eliminat la un fault ca ultim aparator la Varela. Cum se facusera toate schimbarile in poata a intrat fostul dinamovist Cosmin Moti, care s-a transformat in ‘erou’ al lui Ludogoret si ‘killer’ al Stelei. Fundasul roman a transformat cu calm prima lovitura de departajare a bulgarilor, iar apoi a aparat alte doua penalty-uri, executate de Parvulescu si Rapa. La final Moti a fost purtat pe brate de coechipieri, iar stelistii au fost tinuti pe gazon de cei 2.000 de suporteri veniti la Sofia care le-au cerut explicatii pentru ceea ce au numit ‘cea mai umilitoare infrangere in istoria moderna a echipei din Ghencea’. Fotbalistii antrenati de Costel Galca n-au jucat rau, insa doar in prima parte cat a rezistat pe teren Lucian Sanmatean si Keseru nu a fost epuizat dupa desele sarje ofensive. Gruparea din Razgrad a dominat clar repriza secunda, cand Steaua a scapat si de un cartonas rosu la Varela pe care arbitrul spaniol Undiano Mallenco l-a iertat dupa un al 2-lea fault de la spate. Sa mai spunem ca patronul lui Ludogoret a anuntat ca o tribuna a noului stadion din Razgrad va purta numele lui Cosmin Moti, iar fiecare fotbalist bulgar va incasa o prima de 100.000 de euro, pentru calificarea in premiera in grupele Champions League.

Inca doi romani vor mai juca la acest nivel al celei mai puternice competitii europene a cluburilor. Portarul Bogdan Lobont s-a calificat direct cu AS Roma, insa este doar a 2-a rezerva a italienilor. Tot direct in grupe merge si Mircea Lucescu la carma lui Sahtior Donetk. Toti isi vor afla adversarii joi dupa ora 18:45 – in timp ce Steaua va sti cu cine va juca in Europa Leaguea la tragerea la sorti de la ora 14:00.