Steaua a invins-o cu 3-0 pe Vardar Skopje

Steaua si-a asigurat inca din primul meci urmatorul pas in Champions League: a invins-o cu 3-0 pe ‘Arena Nationala’ pe Vardar Skopje, din Macedonia. ‘Ros-albastrii’ au fixat scorul final dinaintea pauzei, dupa ce au marcat pe rand Tanase in minutul 12, Pintilii in minutul 21 si Adi Popa in prelungirile primei parti, cand sutul sau in bara a intrat apoi in poarta dupa ce s-a lovit de portar. Goalkeeper-ul oaspetilor, Pavlovici a fost totusi cel mai bun jucator al lor, intervenind decisiv la multe alte ocazii mari ale ‘ros-albastrilor’ si in partea a 2-a. Antrenorul Laurentiu Reghecampf l-a folosit din minutul 60 si pe atacantul italian Federico Piovaccari, insa acesta s-a ‘remarcat’ doar cu o ratare de la 3 metri si un cartonas galben pentru o intrare dura. Returul dintre Vardar Skopje si Steaua se va juca saptamana viitoare in Macedonia.

Tot marti, Pandurii Targu-Jiu a debutat cu o remiza 0-0 in Estonia cu Levadia Tallinn, in prima mansa din turul al doilea preliminar al Europa League. Vicecampionii olteni, aflati la prima lor partida internationala in istorie, au dominat clar, insa la fel ca in cazul Stelei, adversarii au avut un portar in forma maxima. Antrenorul Cristi Pustai a trimis in primul 11 noile achizitii: Eric si Nicandro, care au evoluat bine, dar cea mai mare ocazie a avut-o in noul capitan – Paraskevas, care a reluat cu capul in bara transversala. Returul dintre Pandurii si Levadia Tallinn se va juca pe 25 iulie, la Targu-Jiu, de la ora 20:00.