Steaua a castigat primul amical in Antalya

Steaua a debutat cu o victorie in stagiul de pregatire din Antalya – 2-1 in amicalul cu Levski Sofia. Bulgarii au deschis scorul in minutul 39, stelistii egaland la faza urmatoare dintr-un penalty transformat de Cristi Tanase si obtinut de Brandan. Victoria a venit tot dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 75, executata de Raul Rusescu dupa o cadere in careu a lui Tibi Balan. Antrenorul Ilie Stan a rulat aproape tot lotul, facand 10 schimbari dupa pauza, Steaua va mai juca un amical marti, cu Legia Varsovia.Celelalte echipe romanesti aflate in cantonament in Antalya nu au avut aceleasi evolutii bune. Viitorul Constanta – echipa lui Gica Hagi a pierdut al doilea meci al turneului amical Antalya Trophy Cup, 0-1 cu FK Qabala din Azerbaidjan. Asiaticii au marcat inaintea pauzei printr-un brazilian. In prima partida a Grupei B, constantenii ii invinsesera cu 3-0 pe ucrainenii de la Obolon Kiev. Viitorul se afla momentan in fruntea clasamentului cu 3 puncte la fel ca azerii, dar Qabala va mai juca marti cu Obolon si-i pot depasi pe romani si daca obtin o remiza.In fine, Petrolul Ploiesti a fost invinsa in Antalya de Turkmenistan, care a pierdut cu 3-0 in fata nationalei Romaniei saptamana trecuta.

Reprezentativa asiatica a trecut cu 1-0 de prahoveni, la care Barbulescu a marcat un autogol in minutul 67. Antrenorul Valeriu Rachita a testat un prim 11 cu multi jucatori mai putin folositi, iar in repriza a doua a facut 9 schimbari. Petrolul va mai juca un amical marti, cu azerii de la Qarabag.