Steaua a castigat primul amical din Anglia

Steaua a debutat cu o victiorie in stagiul de pregatire din Anglia: 4-1 in amicalul cu scotienii de la Livingston. Adversarii au deschis scorul din minutul al treilea, apoi Mihai Costea a egalat si Gabi Iancu a facut 2-1 pana la pauza dintr-o lovitura liberal. Scotienii si-au marcat un autogol in minutul 48, iar Mihai Costea a punctat din nou dintr-o gafa defensiva a celor de la Livingston. Steaua a jucat in ultimul sfert de ora fara Cristi Tanase, eliminat, iar Laurentiu Reghecampf a facut doar 5 schimbari. ‘Ros-albastrii’ vor mai juca un amical martila ora 16:00 cu englezii de la Notts County.

In alte partide de pregatire disputate duminica, Petrolul a pierdut cu 0-1 contra campioanei Serbieri – Partizan Belgrad la Maribor, Astra Giurgiu a cedat si ea cu 1-2, in Elvetia, in fata lui Dinamo Moscova – gruparea antrenata de Dan Petrescu si FC Brasov a fost invinsa cu 2-0 de Volin Lutzk din Ucraina in stagiul din Slovenia.