Confidenţialitate


Spitalul Regional de Urgenţă Iaşi este cel mai avansat dintre cele trei unităţi regionale care urmează să fie construite în România


Spitalul Regional de Urgenţă Iaşi este cel mai avansat dintre cele trei unităţi regionale care urmează să fie construite în România

“Spitalul Regional de Urgenţă Iaşi este cel mai avansat în acest moment. Ne aflăm la faza de proiect şi verificator de proiecte. Sperăm ca paşii să se facă într-un ritm alert.

Personal, voi urmări să avem un parcurs cât mai rapid, iar acest drum să fie scurt şi să urmărim operaţionalizarea acestui SRU cât mai devreme, să nu aşteptăm acel termen care este dat în contractul cu BEI sau în contractul pe care îl avem pentru toate cele trei spitale regionale. Ne aflăm pe amplasamentul viitorului SRU”, a declarat, duminică, Nelu Tătaru în timpul unei vizite făcute împreună cu premierul Victor Orban la amplasamentul viitorului Spital Regional de Urgenţe din Iaşi.

Spitalul Regional de Urgenţe din Iaşi va avea două etaje în subteran, şapte etaje supraterane, un corp orizontal în care vor fi structuri de investigaţii, diagnostic, tratament, şi trei corpuri perpendiculare care vor asigura structura unităţilor sanitare, cea cu paturi.

SRU Iaşi va avea 850 de paturi, plus alte 60 pentru UPU şi 40 de paturi pentru internarea de zi.

În aceeaşi locaţie se vor găsi 70 de cabinete de consultaţii de ambulatoriu şi 19 săli de operaţii. Acest SRU va deservi populaţia din regiunea Moldovei.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 500.350.000 de euro.


Ultimele stiri
Andrei Corlan, comisar general la Garda Națională de Mediu: „Reciclarea este privită încă ca obligație, și nu ca…

O nuntă care ar fi trebuit să aibă loc la Disneyland, anulată după ce organizatorii au aflat că…

SONDAJ: Care sunt cei mai ascultați artiști români. Topul este condus de Irina Loghin, Andra și Pheonix |…

Piața Victoriei. Cum putem construi comunități mai curate? Invitat este Andrei Corlan, comisar general la Garda Națională de…

România va primi 18 avioane de luptă F16 de la olandezi, anunță ministrul român al Apărării: „Vor intra…

Cristian Tudor Popescu: „România e în vrie acum. Acest Guvern are nevoie de bani repede și trebuie să…

Președintele Nicușor Dan, după participarea la Summitul NATO: S-a agreat ținta de 5% din PIB pentru apărare până…

George Simion susține că nu îl va schimba pe Mihail Neamțu de la șefia Comisiei pentru cultură „doar…

România în Direct, Cap la Cap cu Cristian Tudor Popescu. Tandemul Dan-Bolojan. Merge România în direcția corectă? |…

O nouă regulă pentru fluidizarea traficului a trecut de Senat. Ce presupune „regula fermoarului”. Șoferii care nu o…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.