Sorana Cîrstea și Jasmine Paolini, în semifinalele turneului de la Dubai. Românca, aproape de cea mai bună clasare a carierei | AUDIO

Sorana Cîrstea aproape de cea mai bună clasare a carierei. De la ora 15:00 o va înfrunta pe Jasmine Paolini în semifinalele turneului de la Dubai. Dacă va ieși victorioasă, Sorana va ajunge locul 15 în ierarhia mondială.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai după o revenire uluitoare, cea mai mare a carierei, după cum a spus chiar ea.

Românca a pierdut la doi primul set al meciului cu Marketa Vondrousova și a fost condusă cu 5-1 în cel de-al doilea.

A salvat și 6 mingi de meci ale adversarei înainte de a se impune la tie break cu 7-1 și cu 6-2 în setul decisiv.

Sorana Cîrstea va juca pentru un loc în finala cu italianca Jasmine Paolini care a beneficiat ieri de retragerea adversarei sale din sferturi, Elena Ribakina. În cealaltă semifinală se întâlnesc Iga Swiatek și Anna Kalinskaya.

Sursa foto: Shutterstock