Sorana Cîrstea este în sferturi la Linz

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, locul al 37-lea WTA şi favorită numărul 5, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului austriac de la Linz, cu premii de 250.000 de dolari.

Ea a învins-o în optimi pe rusoaica Natalia Vihlianteva, a 69-a în ierarhia mondială, scor: 7-6, 6-4. Primul set a durat o oră şi 20 de minute, iar în timpul lui Sorana a avut câteva schimburi nervoase de replici cu arbitrul de scaun, în urma unor decizii controversate. În partea secundă, târgovişteanca a preluat controlul jocului şi s-a impus în 51 de minute.

În faza următoare, Cîrstea va lupta cu principala favorită – slovaca Magdalena Rybarikova, locul al 28-lea WTA.

Amintim, în sferturile de finală de la Linz se află şi Mihaela Buzărnescu, locul al 105-lea în clasamentul profesionist, care o va întâlni pe elveţianca Belinda Bencic, numărul 228 mondial. Buzărnescu a venit din calificări, iar Bencic a intrat în turneu cu un wild-card.

Calificarea în sferturile competiţiei din Austria este premiată cu un cec de 4.800 de euro şi 60 puncte WTA.