Confidenţialitate


Sondaj: Tinerii nu vor ca propriile relații să semene cu cele din familiile din care provin


Sondaj: Tinerii nu vor ca propriile relații să semene cu cele din familiile din care provin

Sursa foto: Shutterstock

Cum văd adolescenții români femeia și rolul ei în familie? Un studiu realizat de World Vision România – și făcut public de 8 martie – arată că o treime dintre adolescenţi spun că au văzut în familie lipsă de respect faţă de mamă.

De-asemenea, 92% dintre respondenți cred că femeile şi bărbaţii trebuie să împartă egal responsabilităţile în familie.

Potrivit studiului ”Valori şi perspective în rândul adolescenţilor”, realizat în rândul tinerilor de 16-18 ani, 59% dintre respondenţi afirmă că vor să îşi întemeieze familii care să nu semene cu cele din care provin.

Întrebaţi ce comportamente din familia de provenienţă nu ar accepta în propriile relaţii, adolescenţii indică pe primele locuri: cuvintele jignitoare , violenţa verbală , minciuna şi nepăsarea sau lipsa de implicare.

De asemenea, 31% spun că au văzut în familie lipsă de respect faţă de mamă, faţă de 16% care menţionează lipsa de respect faţă de tată.

Pe de altă parte, adolescenţii susţin egalitatea între femei şi bărbaţi.

Cea mai importantă valoare menţionată de adolescenţi este familia unită (68%), urmată de sănătate (64%), dragostea şi relaţiile apropiate (39%) şi prietenii adevăraţi (31%).

Studiul a fost realizat în perioada 24 februarie – 5 martie 2026, pe un eşantion de 608 adolescenţi, nereprezentativ statistic la nivel naţional.


Ultimele stiri
MApN: Resturi de dronă lângă plaja din Tuzla

Cum explică CCR decizia în cazul „amendamentului Fritz” la Legea ANI? Primarul Timișoarei ar urma să-și piardă funcția…

Incendiu la Spitalul Fundeni. Zeci de pacienți evacuați. Nimeni nu a fost rănit | VIDEO

Fragmentul de dronă găsit în apropiere de Portul Midia nu avea încărcătură explozivă

Protest al păgubiților unui dealer auto din Arad. Zeci de clienți au plătit mașini pe care nu le-au…

RO-Alert în Galați și Tulcea, după detectarea unei drone aproape de graniță. Aeronave române și spaniole au fost…

Primul traseu de mountain bike prin podgoriile din Prahova se inaugurează sâmbătă | AUDIO

Înșelăciune cu cazări fictive pe litoral. Zeci de turiști, păcăliți de doi bucureșteni. Cei doi au fost reținuți…

Concursul George Enescu începe duminică. Peste 800 de candidați înscriși, din 58 de țări. Tema din acest an:…

Timișoara, acoperită de un nor de fum, ca efect al incendiilor de vegetație din Serbia. Ce spune prefectul…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează