Confidenţialitate


SONDAJ: România, a treia țară din UE cu pondere mare în rândul persoanelor care nu primesc îngrijirile stomatologice de care au nevoie 


SONDAJ: România, a treia țară din UE cu pondere mare în rândul persoanelor care nu primesc îngrijirile stomatologice de care au nevoie 

Sursa foto: Shutterstock

Peste 6% dintre europenii cu vârsta de cel puțion 16 ani nu au beneficiat în 2024 de îngrijirile unui stomatolog din trei motive: lipsa banilor, listele lungi de așteptare și distanța față de un cabinet de medicină dentară, arată un sondaj Eurostat publicat vineri, 29 august. România este printre țările unde ponderea celor care nu primesc îngrijire dentară când au nevoie este printre cele mai ridicate.

6,3% dintre persoanele din Uniunea Europeană cu vârsta de 16 ani și peste care au avut nevoie de îngrijiri stomatologice nu au ajuns la un medic specialist în 2024. Aceștia au argumentat, potrivit sondajului, că principalele cauze sunt: lipsa banilor, listele lungi de așteptare și distanța de la domiciliu până la un cabinet stomatologic.

La nivel european, cele mai multe persoane care nu au putut beneficia de îngrijire stomatologică pe parcursul anului trecut sunt din Grecia (27,1 %), Letonia (16,5 %) și România (16,2 %).

De cealaltă parte, cei mai mulți oameni care au beneficiat de îngrijire dentară anul trecut sunt din Malta, Germania și Croația. 0,4% din maltezi nu au putut primi anul trecut îngrijire stomatologică, 0,9% din germani și 1,1% din croați.

Datele mai arată că ponderea oamenilor aflați în risc de sărăcie care nu și-au putut acoperi nevoile stomatologice în 2024 a fost substanțial mai ridicată – 13,7% – decât a celor care nu sunt în risc de sărăcie – 5,1%.

Cele mai ridicate diferențe, înregistrate în România

43,5 % dintre cei expuși riscului de sărăcie nu au putut merge la dentist în anul precedent,  comparativ cu 12,6 % dintre persoanele care nu erau expuse riscului.  O diferență de 30,9 puncte procentuale (pp), cea  mai mare din UE, constată Eurostat.

La aceste diferențe suntem urmați de greci, letoni și protughezi.

În schimb, Germania (1,3 pp), Malta (1,5 pp) și Polonia (1,7 pp) au înregistrat cele mai mici diferențe între ratele nevoilor nesatisfăcute de îngrijire dentară în rândul persoanelor expuse riscului de sărăcie și al celor care nu sunt expuse acestui risc.


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…