Confidenţialitate


Românii spun că străzile sunt mai curate după implementarea SGR: „Înainte aruncau sticlele pe unde apucau” | AUDIO


Românii spun că străzile sunt mai curate după implementarea SGR: „Înainte aruncau sticlele pe unde apucau” | AUDIO

După un an și jumătate de la implemtentarea sistemului SGR, românii vin săptămânal cu plasele pline de sticle, doze și peturi pentru a-și recupera garanția. Oamenii sunt mulțumiți de implementarea sistemului pentru străzile din comune și orașe s-au transformat. Înainte, după ce utilizau un ambalaj, unii locuitori aruncau doza sau sticla în canale, pe gazon sau chiar pe carosabil.

Străzile României mai curate, grație sistemului SGR

La ora 9:00 din această dimineață, am fost în parcarea unui supermarket din sectorul 6 al Capitalei din intersecția Lujerului. În timp ce încărcau ambalajele în aparatul SGR, bucureștenii ne-au declarat că sistemul a prins bine în România:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bucureștean 1: “Sunt bucuros de așa  ceva… și cu două sticle dacă vine oricine, își ia bonul și pe urmă pleacă. Toată lumea  e încântată. N-a crezut nimeni vreodată așa ceva… că se poate face să nu mai fie mizerie pe străzi. Le aruncau fiecare pe unde apucau. Acum e curat.”

Alții sunt mulțumiți de sistem, dar spun că aparatele SGR sunt murdare și că uneori se strică:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bucureștean 2:

“E bună, foarte bună, dar uneori nu prea funcționează aparatele și îți vine să le arunci. Nu le întrețin… vii cu sticlele și îți vine rău. (…) În rest, e bună treaba. “

Garanția de 50 de bani este principalul motiv pentru care românii vin cu sticlele la ambalaj, ne-a declarat o bucureșteancă

Potrivit acesteia, educația ar trebui să-i împingă pe români la aparatele de reciclare, dar garanția reprezintă mai degrabă “stimulentul” principal pentru returnarea ambalajelor:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bucureșteancă 3:

“Depinde mult de educația populației. Depinde de nivelul de educație al fiecăruia și cum vrea să participe la efortul guvernamental. O îmbunătățire eu observ în ceea ce privește colectarea ambalajelor, dar este mai mult de făcut în privința asta, mai avem de educat populația. (…) Trebuie să recunoaștem și asta: fără stimulent, lumea ar neglija aceste aspecte, dar fiind o recompensă cred că asta a fost o măsură bună care a stimulat populația să recicleze.”

Date oficiale: peste 348 de milioane de ambalaje colectate doar în luna martie

Potrivit Ministerului Mediului, doar în luna martie 2025, românii au returnat peste 348,8 milioane de ambalaje, echivalentul a peste 32.100 de tone de PET-uri, sticle și doze de aluminiu, care au fost aduse la aparatele SGR.

SGR are rezultate foarte bune pentru începutul acestui an, iar în ultima lună am continuat împreună să facem România mai curată. Returnarea ambalajelor se face mai eficient, iar numărul punctelor de colectare nefuncționale este în scădere constantă” a declarat ministrul mediului, apelor și pădurilor, Mircea Fechet.

Potrivit Ministerului, aproximativ 60% dintre comercianții înregistrați – dintr-un total de peste 67.000 – sunt activi în sistemul SGR.

Sursă foto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Citește și: https://www.europafm.ro/frauda-vouchere-sgr-bucuresti-anchetate-falsificat-tichete-ambalaje/


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…