Confidenţialitate


Sindicatul Europol, despre condiţiile de la Academia de Poliţie: Stau câte 16 într-o cameră, toaletele sunt nefuncţionale, iar despre apă caldă nici nu poate fi vorba | VIDEO


Sindicatul Europol, despre condiţiile de la Academia de Poliţie: Stau câte 16 într-o cameră, toaletele sunt nefuncţionale, iar despre apă caldă nici nu poate fi vorba | VIDEO

Sindicatul Europol reclamă condiţiile de cazare ale studenţilor de la Academia de Poliţie, care stau câte 16 într-o cameră și nu au apă caldă.

Multe dintre toalete nu sunt funcţionale.

”Bine aţi venit în Academia de Poliţie….Acesta este rezultatul managementului performant din ultimii ani”, scriu reprezentanţii Sindicatului Europol pe Facebook.

Mesajul este însoțit de mai multe fotografii.

“Studenţii Academiei de Poliţie sunt buni doar pentru momentele de ceremonie în care reprezentanţii MAI le aduc la cunoştinţă cât de importanţi sunt pentru instituţie şi societate”, notează sindicatul.

“Astăzi, viitorii poliţişti sunt nevoiţi să stea câte 16 într-o cameră, nu au loc unde să-şi poată realiza igiena personală, toaletele sunt nefuncţionale într-o proporţie covârşitoare, iar despre apă caldă nici nu poate fi vorba. Oare secretarul de stat Raed Arafat ce părere are despre normele de securitate la incendiu? Cât de siguri sunt studenţii în acele dormitoare supraaglomerate dacă s-ar produce un scurt circuit la o priză?”, adaugă sindicatul Europol.

Studenții stau în condiţii mult mai proaste decât în orice penitenciar din ţară, se atrage atenția în mesajul online.

”Între timp, cei ce nu sunt “capabili” să-i mintă pe studenţi referitor la soluţionarea problemelor de cazare, sunt îndemnaţi să-şi caute alt loc de muncă”, conchid sindicaliştii.


Ultimele stiri
Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…