Confidenţialitate


Sindicaliștii de la metrou resping ideea că decizia de majorare a tarifelor ar fi fost luată la presiunea lor și anunță o conferință de presă despre „toate adevărurile din metrou”


Sindicaliștii de la metrou resping ideea că decizia de majorare a tarifelor ar fi fost luată la presiunea lor și anunță o conferință de presă despre „toate adevărurile din metrou”

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Sindicaliștii de la metrou resping ideea că decizia anterioară de majorare a tarifelor pentru călătoria cu metroul ar fi fost luată la presiunea lor și acuză că aceasta a aprținut Guvernului. Ieri, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a semnat un ordin prin care să amâne majorarea prețului pentru călătoria cu metroul de la 1 mai. Decizia de majorare fost semnată anterior de fostul ministru, Ciprian Șerban, care a demisionat după ieșirea PSD de la guvernare.

Sindicaliștii resping acuzațiile privind presiunea asupra tarifelor

Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM) precizează că decizia anterioară de majorare a prețului unui bilet la metrou a fost luatăpentru că așa convenise Guvernul Bolojan”, și nu la presiunea sindicaliștilor, așa cum, spun ei, ar fi lăsat ministrul Miruță să se înțeleagă.

Sindicatul acuză Guvernul că nu respectă un contract semnat cu Metrorex privind finanțarea (compensația pentru serviciul public de transport). Diferența de bani ar fi trebuit acoperită parțial prin creșterea tarifelor, ceea ce sindicatul critică.

Dispută privind finanțarea Metrorex

Pentru 2026, Guvernul ar fi promis 1,27 miliarde lei, dar Ministerul Finanțelor ar fi alocat doar 750 milioane lei (aprox. 65% din necesar), transmite USLM.

Potrivit sindicaliștilor, Metrorex ar avea de recuperat 1,2 miliarde lei de la stat din compensații neplătite din ultimii șapte ani. Sindicatul sugerează că lipsa finanțării afectează modernizarea metroului și critică deciziile ministerului.

USLM mai spune că „toate adevărurile din metrou” vor fi comunicate într-o conferință de presă săptămâna viitoare.

Ministrul interimar al Transporturilor a cerut demiterea directorului general al Metrorex, Mariana Miclăuş

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a anunțat miercuri, într-o conferință de presă, că a semnat un ordin de ministru prin care amână majorarea tarifelor la călătoria cu metroul. Prin același ordin se cere ca Metrorex să prezinte, în maximum 60 de zile, un plan de reducere a cheltuielilor, prin care să se ajungă la scăderea cu cel puţin 10% a bazei de cheltuieli.

Un bilet ar fi urmat să coste șapte lei, de la 1 mai, în loc de cinci, după o propunere a Metrorex, semnată în ultima zi de mandat de fostul ministru al Transporturilor, Ciprian Șerban.

Radu Miruță a declarat miercuri că, în urma unor verificări, a găsit mai multe nereguli financiare la Metrorex. Compania ar fi putut găsi metode alternative prin care să își crească veniturile, fără să recurgă la creșterea prețului unei călătorii, a explicat ministrul. El a decis, totodată, convocarea Consiliului de Administraţie al Metrorex pentru a întrerupe contractul de mandat al directorului general al companiei, Mariana Miclăuş. Radu Miruță a precizat că Mariana Miclăuș nu ar fi respectat indicatorii financiari negociaţi cu ministerul, „acceptaţi, dar nerealizaţi”.


Ultimele stiri
Audit la MAE: România a plătit, timp de 12 ani, peste 400.000 de dolari chirie pentru ambasada din…

Medicii care fac gărzi în secțiile de urgență vor primi un spor mai mare la salariu | AUDIO

Administrația Trump nu va bloca extrădarea fraților Tate în Marea Britanie, spune Marco Rubio: „noi nu avem niciun…

Sondaj: românii, împărțiți în privința democrației. Peste 46% ar prefera un regim mai puțin democratic dacă ar asigura…

Ministerul Muncii va contesta pe procedură decizia CAB privind Legea salarizării. Pîslaru: „Ar fi fost normal să fim…

Președinta Indiei, Droupadi Murmu, vizită de stat, joi, în România, prima de acest fel în ultimii 32 de…

Irineu Darău a contestat în instanţă amenda de 104.000 de lei primită de la AMEPIP pentru că nu…

Pompierii continuă intervenția la fabrica Kronospan din Brașov după două explozii urmate de incendii | AUDIO

Top 10 licee din România după repartizarea computerizată 2026. Bucureștiul domină clasamentul | AUDIO

Israelul construieşte o barieră de 23 de kilometri în Fâşia Gaza | AUDIO



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează